Pomnik w Oborach

Kurkowe Bractwo Strzeleckie Ziemi Dobrzyńskiej wspólnie z Dobrzyńskim Towarzystwem Naukowym wybudowało Pomnik Narodowej Pamięci Ziemi Dobrzyńskiej. Pomnik powstał w Oborach na starym cmentarzu przy Sanktuarium Maryjnym Matki Boskiej Bolesnej, na wzgórzu Oborskiej Kalwarii, które od wieków otaczają opieką Ojcowie Karmelici.

Na Pomniku wypisane są miejsca walki i męczeństwa synów i córek Ziemi Dobrzyńskiej, znajdujące się na terenie naszej małej ojczyzny, a także rozsiane po świecie: ANGLIA, BRODNICA, BYDGOSZCZ, CHARKÓW, CZUMSK, DACHAU, GDAŃSK, GRUDZIĄDZ, KATYŃ, KOZIOŁEK, LAGARDE, LASEK RUSINOWSKI, LASY KARNKOWSKIE, LIGOWO,
LIPNO, LWÓW, MAKÓWIEC, MIEDNOJE, MIERZYNEK, MOKOTÓW, MONTE CASSINO, NIETRZEBA, RADZIKI, RAK k. SKRWILNA, RYPIN, SACHSENHAUSEN, SKĘPE, SOMOSIERRA, SYBERIA, SZCZUTOWO, SZPETAL GÓRNY, TŁUCHOWO, TWER, UGOSZCZ, WARSZAWA, WILNO, ZUBIRI, ŹRÓDŁA.

Na zwieńczeniu Pomnika znajduje się orzeł, a na ścianach obelisku widnieją herby Ziemi Dobrzyńskiej i powstań narodowych. W urnie będącej elementem Pomnika została złożona ziemia z miejsc uświęconych krwią naszych rodaków, zebrana przez członków i przyjaciół Bractwa w Polsce, Francji, Anglii, Hiszpanii, Litwie, Rosji, Ukrainie, Niemczech, Włoszech.

Uroczyste odsłonięcie Pomnika odbyło się 5 listopada 2023 roku z udziałem władz gminnych, powiatowych, wojewódzkich, parlamentarzystów i społeczeństwa przy udziale Wojskowej Asysty Honorowej Garnizonu Toruń i Orkiestry Wojskowej. Pomnik poświęcił biskup Mirosław Milewski.

Do powstania Pomnika przyczynili się darczyńcy prywatni i instytucjonalni, którym serdecznie dziękujemy za ich życzliwość i wsparcie.

Pomnik dofinansowano ze środków:

 

Podobne wpisy