
Podobne wpisy

Tablica w Rogowie
20 października 2019 roku, Kurkowe Bractwo Strzeleckie Ziemi Dobrzyńskiej upamiętniło w kościele w Rogowie Tadeusza Dudrewicza.
Wybuch II Wojny Światowej rozpoczął masowe zbrodnie na ludności cywilnej, które w sposób szczególny dotknęły Pomorze i Ziemię Dobrzyńską. Jedną z ofiar był Tadeusz Dudrewicz ze Świeżaw koło Rogowa. Urodził się 14 sierpnia 1897 r. w Nieświeżu. W 1916 r. ukończył Gimnazjum R. Kowalskiego, w 1919 r. Szkołę Podchorążych Piechoty w Warszawie, zaś w 1921 r. Studium Wychowania Fizycznego w Głównej Szkole Wojskowej Gimnastyki i Sportów w Poznaniu. Jego ojciec Feliks był profesorem Wyższej Szkoły Rolniczej w Warszawie. T. Dudrewicz należał do Polskiej Organizacji Wojskowej, w 1918 r. został jej komendantem na powiat rypiński. Od listopada 1918 r. służył w Wojsku Polskim. Uczestniczył w wojnie polsko-bolszewickiej. W 1922 r. przeniesiony do rezerwy w stopniu porucznika. W latach 1922-1939 zarządzał majątkiem Świeżawy, który należał do jego matki, Anieli z Ostrowskich. W tym czasie aktywnie uczestniczył w życiu politycznym i gospodarczym powiatu rypińskiego, m. in. był prezesem Związku Peowiaków w Rypinie, członkiem Kółka Rolniczego i członkiem Rady Gminnej w Rogowie, członkiem Rady Powiatowej i Wydziału Powiatowego w Rypinie. W latach 1938-1939 był posłem na Sejm V kadencji z ramienia Obozu Zjednoczenia Narodowego wybranym w okręgu wyborczym nr 10 (Sierpc). Wchodził w skład sejmowych komisji: przemysłowo-handlowej i spraw zagranicznych. 28 października 1939 r. został zatrzymany przez członków organizacji Selbstschutz Westpreussen w majątku Świeżawy. Osadzony w więzieniu Selbstschutzu i Gestapo, nazywanym przez miejscową ludność „domem kaźni”, które mieściło się w Rypinie przy ul. Warszawskiej 20. Zatrzymanych Polaków bito tam kijami, szczuto psami, wbijano gwoździe w plecy, wołającym o pomoc i krzyczącym z bólu wkładano w usta gips, kobiety gwałcono. Tadeusza Dudrewicza Niemcy rozstrzelali w lasach skrwileńskich, największym miejscu kaźni w powiecie rypińskim. Jest ofiarą zbrodni pomorskiej, czyli masowych egzekucji dokonywanych jesienią 1939 r., w trakcie których zamordowano ok. 30 tys. ludzi.

Pomnik w Mierzynku
PAMIĘCI TYSIĘCY ŻYDOWSKICH KOBIET Z WĘGIER, LITWY, POLSKI I INNYCH KRAJÓW EUROPY, WIĘZIONYCH W MIERZYNKU, KROBI, LUBICZU I INNYCH PODOBOZACH KL STUTTHOF W LATACH 1944- 1945, WYKORZYSTYWANYCH I W NIELUDZKI SPOSÓB DRĘCZONYCH PRZEZ NIEMIECKICH ZBRODNIARZY PRZY BUDOWIE UMOCNIEŃ WOJSKOWYCH.
MIESZKAŃCY ZIEMI DOBRZYŃSKIEJ SIERPIEŃ, 2014 ROK W 70. ROCZNICĘ UTWORZENIA BAUKOMMANDO WEICHSEL I BAUKOMMANDO OSTLAND

Ku pamięci walczących o wolność Ojczyzny
W kościele w Trutowie wmurowano tablicę poświęconą pamięci walczących o wolność Ojczyzny (2002 r.)

Pomnik w Czernikowie z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości
Z okazji 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości Kurkowe Bractwo Strzeleckie Ziemi Dobrzyńskiej wraz z Gminą Czernikowo wybudowało Pomnik Niepodległości, który stanął w Parku 700-lecia Czernikowa. W ten sposób Bractwo oddało hołd tym wszystkim, którzy walczyli o wolność ojczyzny.
Wielu synów Ziemi Dobrzyńskiej brało także czynny udział w walce o niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej, wielu z nich poległo. Pomnika został zaprojektowany przez artystę rzeźbiarza Grzegorza Godawę. Odlew orła z brązu wykonał artysta odlewnik Juliusz Kwieciński. Uroczyste odsłonięcie pomnika odbyło się 10 listopada 2018 roku, z udziałem władz samorządowych i wojewódzkich, licznych pocztów sztandarowych, Wojskowej Asysty Honorowej wystawionej przez Garnizon Toruń, Orkiestry Szkoły Muzycznej w Czernikowie. Poświęcenia Pomnika dokonał biskup włocławski Wiesław Alojzy Mering. Na tę okoliczność z inspiracji Bractwa prof. Mirosław Krajewski przygotował publikację:„PODNIEŚ SKRZYDŁA ORLE BIAŁY. Ziemi Dobrzyńskiej drogi do wolności”.

90 rocznica odzyskania niepodległości
W krużgankach klasztoru w Skępem w 2008 roku Bractwo odsłoniło tablicę upamiętniającą rocznicę odzyskania niepodległości o następującej treści:
W 90 ROCZNICĘ ODZYSKANIA PRZEZ POLSKĘ NIEPODLEGŁOŚCI PO LATACH ROZBIORÓW W HOŁDZIE BOHATEROM KURKOWE BRACTWO STRZELECKIE ZIEMI DOBRZYŃSKIEJ 11 LISTOPADA 2008 ROKU
Na tablicy tej znajduje się ponadto fragment z Marsza „Pierwszej Brygady”

Pomnik w Oborach
Kurkowe Bractwo Strzeleckie Ziemi Dobrzyńskiej wspólnie z Dobrzyńskim Towarzystwem Naukowym wybudowało Pomnik Narodowej Pamięci Ziemi Dobrzyńskiej. Pomnik powstał w Oborach na starym cmentarzu przy Sanktuarium Maryjnym Matki Boskiej Bolesnej, na wzgórzu Oborskiej Kalwarii, które od wieków otaczają opieką Ojcowie Karmelici.
Na Pomniku wypisane są miejsca walki i męczeństwa synów i córek Ziemi Dobrzyńskiej, znajdujące się na terenie naszej małej ojczyzny, a także rozsiane po świecie: ANGLIA, BRODNICA, BYDGOSZCZ, CHARKÓW, CZUMSK, DACHAU, GDAŃSK, GRUDZIĄDZ, KATYŃ, KOZIOŁEK, LAGARDE, LASEK RUSINOWSKI, LASY KARNKOWSKIE, LIGOWO,
LIPNO, LWÓW, MAKÓWIEC, MIEDNOJE, MIERZYNEK, MOKOTÓW, MONTE CASSINO, NIETRZEBA, RADZIKI, RAK k. SKRWILNA, RYPIN, SACHSENHAUSEN, SKĘPE, SOMOSIERRA, SYBERIA, SZCZUTOWO, SZPETAL GÓRNY, TŁUCHOWO, TWER, UGOSZCZ, WARSZAWA, WILNO, ZUBIRI, ŹRÓDŁA.
Na zwieńczeniu Pomnika znajduje się orzeł, a na ścianach obelisku widnieją herby Ziemi Dobrzyńskiej i powstań narodowych. W urnie będącej elementem Pomnika została złożona ziemia z miejsc uświęconych krwią naszych rodaków, zebrana przez członków i przyjaciół Bractwa w Polsce, Francji, Anglii, Hiszpanii, Litwie, Rosji, Ukrainie, Niemczech, Włoszech.
Uroczyste odsłonięcie Pomnika odbyło się 5 listopada 2023 roku z udziałem władz gminnych, powiatowych, wojewódzkich, parlamentarzystów i społeczeństwa przy udziale Wojskowej Asysty Honorowej Garnizonu Toruń i Orkiestry Wojskowej. Pomnik poświęcił biskup Mirosław Milewski.
Do powstania Pomnika przyczynili się darczyńcy prywatni i instytucjonalni, którym serdecznie dziękujemy za ich życzliwość i wsparcie.
Pomnik dofinansowano ze środków: