Podobne wpisy
Pomnik w Kikole w 90 rocznicę „Cudu nad Wisłą”
W 90 rocznicę „Cudu nad Wisłą” nasze Bractwo wzniosło na placu Kościuszki w Kikole pomnik:
"W HOŁDZIE WALCZĄCYM W OBRONIE WOLNOŚCI I NIEPODLEGŁOŚCI UMIŁOWANEJ OJCZYZNY".
Pomnik przedstawia wzbijającego się do lotu orła, który jest umieszczony na trzymetrowym cokole. Model orła wykonał artysta plastyk Grzegorz Godawa, a odlew z brązy wykonał artysta odlewnik Juliusz Kwieciński. Ceremonia odsłonięcia odbyła się 14 sierpnia 2010, przy udziale Wojskowej Asysty Honorowej, Orkiestry Reprezentacyjnej Powiatu Lipnowskiego, władz państwowych i samorządowych, licznych pocztów sztandarowych, Kurkowych Bractw Strzeleckich.
Odsłonięcia pomnika dokonali: Senator Jan Wyrowiński, Poseł Janusz Dzięcioł, Król Zjednoczenia KBS RP Władysław Smółka, Król KBSZD Janusz Papierski oraz Starszy KBSZD Sylwester Śmigiel. Poświęcenia Pomnika dokonał ks. biskup Bronisław Dembowski.
Na tę okoliczność Bractwo wsparło także wydanie książki Mirosława Krajewskiego „Ziemia Dobrzyńska w cieniu czerwonej Gwiazdy. Rok 1920”.
FRAGMENT KSIĄŻKI:
Pomnik w Mierzynku
PAMIĘCI TYSIĘCY ŻYDOWSKICH KOBIET Z WĘGIER, LITWY, POLSKI I INNYCH KRAJÓW EUROPY, WIĘZIONYCH W MIERZYNKU, KROBI, LUBICZU I INNYCH PODOBOZACH KL STUTTHOF W LATACH 1944- 1945, WYKORZYSTYWANYCH I W NIELUDZKI SPOSÓB DRĘCZONYCH PRZEZ NIEMIECKICH ZBRODNIARZY PRZY BUDOWIE UMOCNIEŃ WOJSKOWYCH.
MIESZKAŃCY ZIEMI DOBRZYŃSKIEJ SIERPIEŃ, 2014 ROK W 70. ROCZNICĘ UTWORZENIA BAUKOMMANDO WEICHSEL I BAUKOMMANDO OSTLAND
25. rocznica utworzenia „Solidarności”
Z okazji 25. rocznicy utworzenia „Solidarności” Bractwo ufundowało pamiątkową tablicę w Sanktuarium Maryjnym Matki Boskiej Bolesnej w Oborach z napisem następującej treści:
PRZECIW ZNIEWOLENIU, KŁAMSTWU I NIESPRAWIEDLIWOŚCI
W HOŁDZIE BOHATEROM SOLIDARNOŚCI
W 25 ROCZNICĘ ZRYWU KU WOLNOŚCI
KURKOWE BRACTWO STRZELECKIE ZIEMI DOBRZYŃSKIEJ
31 SIERPNIA 2005
Ku pamięci walczących o wolność Ojczyzny
W kościele w Trutowie wmurowano tablicę poświęconą pamięci walczących o wolność Ojczyzny (2002 r.)
Pomnik w Oborach
Kurkowe Bractwo Strzeleckie Ziemi Dobrzyńskiej wspólnie z Dobrzyńskim Towarzystwem Naukowym wybudowało Pomnik Narodowej Pamięci Ziemi Dobrzyńskiej. Pomnik powstał w Oborach na starym cmentarzu przy Sanktuarium Maryjnym Matki Boskiej Bolesnej, na wzgórzu Oborskiej Kalwarii, które od wieków otaczają opieką Ojcowie Karmelici.
Na Pomniku wypisane są miejsca walki i męczeństwa synów i córek Ziemi Dobrzyńskiej, znajdujące się na terenie naszej małej ojczyzny, a także rozsiane po świecie: ANGLIA, BRODNICA, BYDGOSZCZ, CHARKÓW, CZUMSK, DACHAU, GDAŃSK, GRUDZIĄDZ, KATYŃ, KOZIOŁEK, LAGARDE, LASEK RUSINOWSKI, LASY KARNKOWSKIE, LIGOWO,
LIPNO, LWÓW, MAKÓWIEC, MIEDNOJE, MIERZYNEK, MOKOTÓW, MONTE CASSINO, NIETRZEBA, RADZIKI, RAK k. SKRWILNA, RYPIN, SACHSENHAUSEN, SKĘPE, SOMOSIERRA, SYBERIA, SZCZUTOWO, SZPETAL GÓRNY, TŁUCHOWO, TWER, UGOSZCZ, WARSZAWA, WILNO, ZUBIRI, ŹRÓDŁA.
Na zwieńczeniu Pomnika znajduje się orzeł, a na ścianach obelisku widnieją herby Ziemi Dobrzyńskiej i powstań narodowych. W urnie będącej elementem Pomnika została złożona ziemia z miejsc uświęconych krwią naszych rodaków, zebrana przez członków i przyjaciół Bractwa w Polsce, Francji, Anglii, Hiszpanii, Litwie, Rosji, Ukrainie, Niemczech, Włoszech.
Uroczyste odsłonięcie Pomnika odbyło się 5 listopada 2023 roku z udziałem władz gminnych, powiatowych, wojewódzkich, parlamentarzystów i społeczeństwa przy udziale Wojskowej Asysty Honorowej Garnizonu Toruń i Orkiestry Wojskowej. Pomnik poświęcił biskup Mirosław Milewski.
Do powstania Pomnika przyczynili się darczyńcy prywatni i instytucjonalni, którym serdecznie dziękujemy za ich życzliwość i wsparcie.
Pomnik dofinansowano ze środków:
90 rocznica odzyskania niepodległości
W krużgankach klasztoru w Skępem w 2008 roku Bractwo odsłoniło tablicę upamiętniającą rocznicę odzyskania niepodległości o następującej treści:
W 90 ROCZNICĘ ODZYSKANIA PRZEZ POLSKĘ NIEPODLEGŁOŚCI PO LATACH ROZBIORÓW W HOŁDZIE BOHATEROM KURKOWE BRACTWO STRZELECKIE ZIEMI DOBRZYŃSKIEJ 11 LISTOPADA 2008 ROKU
Na tablicy tej znajduje się ponadto fragment z Marsza „Pierwszej Brygady”