Podobne wpisy
Pomnik w Czernikowie z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości
Z okazji 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości Kurkowe Bractwo Strzeleckie Ziemi Dobrzyńskiej wraz z Gminą Czernikowo wybudowało Pomnik Niepodległości, który stanął w Parku 700-lecia Czernikowa. W ten sposób Bractwo oddało hołd tym wszystkim, którzy walczyli o wolność ojczyzny.
Wielu synów Ziemi Dobrzyńskiej brało także czynny udział w walce o niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej, wielu z nich poległo. Pomnika został zaprojektowany przez artystę rzeźbiarza Grzegorza Godawę. Odlew orła z brązu wykonał artysta odlewnik Juliusz Kwieciński. Uroczyste odsłonięcie pomnika odbyło się 10 listopada 2018 roku, z udziałem władz samorządowych i wojewódzkich, licznych pocztów sztandarowych, Wojskowej Asysty Honorowej wystawionej przez Garnizon Toruń, Orkiestry Szkoły Muzycznej w Czernikowie. Poświęcenia Pomnika dokonał biskup włocławski Wiesław Alojzy Mering. Na tę okoliczność z inspiracji Bractwa prof. Mirosław Krajewski przygotował publikację:„PODNIEŚ SKRZYDŁA ORLE BIAŁY. Ziemi Dobrzyńskiej drogi do wolności”.
Pomnik w Lipnie
W 75 rocznicą wymordowania przez NKWD w Katyniu, Miednoje, Charkowie i Bykowni blisko 22 tysięcy obywateli polskich, wziętych do niewoli po agresji ZSRR na Polskę, Kurkowe Bractwo Strzeleckie Ziemi Dobrzyńskiej wraz z Urzędem Miejskim w Lipnie doprowadziło do budowy i odsłonięcia pomnika na Placu Dekerta w Lipnie poświęconego zamordowanym obywatelom Ziemi Dobrzyńskiej. KBSZD uczestniczyło w tym przedsięwzięciu organizacyjnie i wsparło także finansowo realizację budowy tego pomnika. Uroczystość odsłonięcia pomnika odbyła się 13 kwietnia 2015 r. Uczestniczyli w niej parlamentarzyści, władze samorządowe województwa, powiatu, miast i gmin Ziemi Dobrzyńskiej. Wojskową Asystę Honorową wystawił Garnizon Toruń. Pomnik odsłonili członkowie rodzin pomordowanych, a poświęcenia dokonał ordynariusz włocławski biskup Wiesław Mering.
Pomnik w Mierzynku
PAMIĘCI TYSIĘCY ŻYDOWSKICH KOBIET Z WĘGIER, LITWY, POLSKI I INNYCH KRAJÓW EUROPY, WIĘZIONYCH W MIERZYNKU, KROBI, LUBICZU I INNYCH PODOBOZACH KL STUTTHOF W LATACH 1944- 1945, WYKORZYSTYWANYCH I W NIELUDZKI SPOSÓB DRĘCZONYCH PRZEZ NIEMIECKICH ZBRODNIARZY PRZY BUDOWIE UMOCNIEŃ WOJSKOWYCH.
MIESZKAŃCY ZIEMI DOBRZYŃSKIEJ SIERPIEŃ, 2014 ROK W 70. ROCZNICĘ UTWORZENIA BAUKOMMANDO WEICHSEL I BAUKOMMANDO OSTLAND
Ku pamięci walczących o wolność Ojczyzny
W kościele w Trutowie wmurowano tablicę poświęconą pamięci walczących o wolność Ojczyzny (2002 r.)
90 rocznica odzyskania niepodległości
W krużgankach klasztoru w Skępem w 2008 roku Bractwo odsłoniło tablicę upamiętniającą rocznicę odzyskania niepodległości o następującej treści:
W 90 ROCZNICĘ ODZYSKANIA PRZEZ POLSKĘ NIEPODLEGŁOŚCI PO LATACH ROZBIORÓW W HOŁDZIE BOHATEROM KURKOWE BRACTWO STRZELECKIE ZIEMI DOBRZYŃSKIEJ 11 LISTOPADA 2008 ROKU
Na tablicy tej znajduje się ponadto fragment z Marsza „Pierwszej Brygady”
Pomnik w Chrostkowie
W dniu 20 sierpnia 2021 roku odbyła się uroczystość odsłonięcia Pomnika w Chrostkowie wzniesionego przez nasze Bractwo w hołdzie bohaterom Ziemi Chrostkowskiej walczącym i poległym w obronie umiłowanej ojczyzny, w 100 rocznicy Bitwy Warszawskiej. Przesunięcie uroczystości o rok spowodowane było epidemią Covid.
Podniosłe uroczystości rozpoczęły się mszą św. w intencji ojczyzny w miejscowym kościele. Po mszy profesor Mirosław Krajewski wygłosił referat historyczny dotyczący wydarzeń sprzed stu lat rozgrywających się na terenie Ziemi Dobrzyńskiej. Następnie poczty sztandarowe i uczestnicy przemaszerowali przed Urząd Gminy, gdzie dokonano odsłonięcia pomnika i odczytano apel poległych. Uroczystość uświetniła Wojskowa Asysta Honorowa oraz Orkiestra Wojskowa Garnizonu Toruń.